Klitoris: zaujímavosti, ktoré ste o ňom možno doteraz netušili

Klitoris zaujímavosti

Ženský klitoris je pre mnoho mužov stále zaujímavou neznámou, ktorú sa oplatí preskúmať. Niektoré veci o ňom možno netušia ani samotné ženy a pritom ide o jednu z najvzrušujúcejších častí – erotogénnych zón v ženskom tele.

Čo je klitoris

Dráždec alebo klitoris, je súčasťou ženských pohlavných orgánov s veľkým počtom nervových zakončení a senzitívnych nervových teliesok. Dráždenie klitorisu u žien vyvoláva vzrušenie a orgazmus. Ide o mechanizmus erekcie, ktorý je rovnaký ako u muža, u ženy je však táto „erekcia“ menej výrazná. Viditeľnú časť klitorisu, pripomínajúcu gombík, nájdeme vo vagíne, blízko vonkajšieho spojenia malých pyskov ohanbia, nad vchodom do pošvy.

Pre zaujímavosť, klitoris sa skladá až z 18 častí, pričom jeho 2/3 nevidíme (sú vo vnútri tela).  Skladá sa z rovnakého hubovitého a erektilného tkaniva ako pánsky penis. Je to preto, lebo počas vývoja plodu v tele matky sa začína s modelovaním vagíny. Ak má budúci človek chromozóm Y, rastie klitoris o kúsok dlhšie a zmení sa na penis. Vonkajšie pysky ohanbia sa následne premenia na semenníky.

Vráťme sa však späť k ženskému klitorisu. Na rozdiel od penisu, viditeľná časť klitorisu na vonkajšej strane vagíny nie je celým klitorisom, ten totiž zasahuje až do hĺbky zhruba 10 centimetrov. Ako v prípade dráždenia muža, tak aj v prípade klitorisu, je jeho úlohou zväčšenie takzvané stoporenie, na základe sexuálneho vzrušenia, kedy príde k jeho prekrveniu. Tento stav, prirodzene, prichádza len na základe priamej či nepriamej sexuálnej stimulácie, nie však bez nej.

Ženský klitoris – fakty a zaujímavosti

Klitoris je jediným orgánom v ženskom tele, ktorého úlohou je výhradne spôsobovať rozkoš. Má preto neoddeliteľný význam pri vyvrcholení ženy. Ako sme už spomínali vyššie, klitoris nie je len to, čo je okom viditeľné (citlivý povrch), ale jeho vnútorná časť je pripojená k vonkajšej prostredníctvom erektilného tkaniva, ktoré sa napĺňa krvou vždy, keď dôjde k vzrušeniu – funguje to podobne, ako pri vzrušení penisu.

Citlivá časť klitorisu, teda to, čo vidíme navonok, obsahuje až 8 tisíc nervových zakončení, čo je dvakrát viac, ako v prípade penisu. Navyše, klitoris vysiela pocit uspokojenia do ďalších 15 tisíc nervov v panvovej oblasti – preto orgazmus ženy cítia v celom tele. Úžasné, však?

Ďalším zaujímavým faktom je tiež, že rovnako, ako ženy, tak aj ich klitorisy, sú unikátne a každý je iný a každý z nich potrebuje odlišný druh stimulácie, aby sa vzrušil. Klitorisy, rovnako ako penisy, existujú vo viacerých veľkostiach a tvaroch a každá žena je na dráždenie svojho klitorisu inak citlivá. Niektoré ženy majú tak citlivý klitoris, že je pre nich jeho dráždenie skôr mučenie, ako potešenie. No aj keď sa ženské klitorisy líšia, ich veľkosť nemá nijaký vplyv na vnímanie pôžitku.

Aj keď veľkosť klitorisu neovplyvňuje váš sexuálny život, nečudujte sa, ak vám s pribúdajúcim vekom narastie – ja to prirodzené – je to kvôli hormonálnym zmenám, zvyčajne po prechode, menopauze, kedy a klitoris môže niektorým ženám zväčšiť.

Klitoris ako bod G: Ako ho dráždiť?

Pre niektoré ženy je práve ich klitoris akýmsi bodom G a erotogénnou zónou, ktorej dráždenie ich vzrušuje najviac. Niektoré ženy majú radi vaginálnu penetráciu, iné zas dráždenie samotného klitorisu, po ktorom môžu dosiahnuť vyvrcholenie – klitoriálny orgazmus. Ako ho teda dosiahnuť?

Prvým spôsobom je dráždenie klitorisu a vagíny prstami. Muži využívajú túto cestu ako predohru, no ak sú šikovní a kreatívni, môžu takto doviesť partnerku až k orgazmu bez toho, aby mužský penis vnikol do vagíny. Aj tu platí menej je viac – robte to jemne a skúste nájsť bod G, ktorý sa nachádza vnútri vagíny na hornej strane.

Ďalším spôsobom, ako žene dopriať klitoriálny orgazmus, je jeho dráždenie jazykom. Nezabudnite jazykom pohybovať viacerými smermi, horizontálne, vertikálne alebo krúživo. Klitoriálny orgazmus dráždením jazykom je zároveň najčastejším ženským dosiahnutým orgazmom. Ak k tomu pridáte aj dráždenie bodu G, máte vyhraté.

Klitoris môžete dráždiť aj pomocou rôznych erotických pomôcok či hračiek – vibrátormi, vibračnými vajíčkami či guličkami, aj takými, ktoré majú špeciálne nadstavce na stimuláciu oblasti klitorisu. Ďalším spôsobom je dráždenie dotýkania sa telo o telo – žena sa môže vagínou kĺzať a posúvať o partnerovo telo, čím vyvolá vzrušenie. Nezabudnite pri tom na telo partnera natrieť dostatok lubrikačného gélu.

Ochorenia spojené s klitorisom

Tak, ako vám klitoris môže poskytnúť neskutočné vzrušenie a orgazmus, tak môže priniesť aj problémy s jeho zdravotným stavom alebo funkčnosťou. Aké to sú?

Pohlavne prenosné choroby – ide o zápaly spôsobené pohlavne prenosnými ochoreniami – prejavujú sa výskytom bradavíc, pľuzgiermi a vredmi, ktoré svrbia a pália.

Svrbenie klitorisu – pokiaľ trápi ženu svrbenie klitorisu alebo celého vonkajšieho ohanbia, môže ísť o zápal alebo o alergickú reakciu. Pri zápalovej infekcii je okrem klitorisu postihnutý aj močový trakt a vnútro vagíny, preto ak máte tieto príznaky, vyhľadajte lekára.

Pálenie a bolesti klitorisu – môžu postihovať klitoris a jeho blízke okolie. Stojí za nimi najčastejšie zápal, infekcia alebo alergická reakcia. Ak spozorujete v okolí klitorisu vredy a pľuzgiere, môže ísť o sexuálne prenosné choroby.

Infekcia a zápal klitorisu – vzniká pri alergickej reakcii, najčastejšie však pri infekcii. Bežná je napríklad kvasinková infekcia, ktorá sa prejavuje bolesťou a pálením.

Alergie – klitoris môže byť citlivý na niektoré kozmetické prípravky, aviváže, pracie prostriedky či zložky intímnych gélov, krémov alebo mastí. Ak nosíte tesné spodné prádlo, môže to spôsobiť začervenanie intímnych oblastí, čo tiež nie je veľmi dobré.

Zápal močových ciest – s klitorisom úzko súvisí napríklad zápal močovej trubice. Tá totiž vyúsťuje blízko klitorisu a veľakrát sa infekcia môže preniesť aj na klitoris. Problémy môžete pociťovať tak, že vás tam dolu páli, svrbí a klitoris je začervenaný.

Zhubný nádor – rakoviny sa nevyhýbajú ani pohlavnej sústave a genitáliám. Obvykle sa týkajú najmä veľkých pyskov ohanbia, no v 10-15 % aj klitorisu. Až v polovici prípadov vzniká nádor v dôsledku infekcie rizikovými vírusmi – onkogénnymi humánnymi papilomavírusmi.

https://www.stoporex.sk/zenske-problemy/

Ako podporiť ženské sexuálne vzrušenie

Na to, aby ste dosiahli vzrušenie, je dôležitá nielen stimulácia erotogénnych zón (kam klitoris nepochybne patrí), ale aj zdravý stav pohlavnej sústavy. Zabúdať netreba ani na libido, sexuálny apetít. Na podporu apetítu preto môžete vyskúšať aj niektoré prírodné stimulanty – rastlinné afrodiziaká vo forme extraktov. Nájdete ich v podobe tabletiek, určených na vnútorné užitie. Ich zloženie je 100% prírodné, obsahujú výťažky z prírodných afrodiziák, ktoré povzbudzujú chuť na sex, libido a sexuálny apetít. Sú voľne dostupné, kúpite ich aj bez lekárskeho predpisu, sú bez vedľajších účinkov a môžete ich užívať krátko aj dlhodobo. Jednými z nich sú tabletky Stoporex® WOMEN, ktoré si vybudovali dôveru ako u mužov, tak aj u žien.